Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

Sprawozdanie za rok 2022

Sprawozdanie roczne pracy instytucji kultury za rok 2022

PROFIL INSTYTUCJI

Na początku proszę o podanie kilku informacji opisujących podstawową charakterystykę Państwa instytucji.

1.       NAZWA INSTYTUCJI
Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

2.       Proszę wskazać formalny profil działalności Instytucji - zgodnie z art. 2 Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Biblioteka

3.       Proszę wskazać główny profil działalności Instytucji literatura. W jakich obszarach tematycznych Instytucja prowadziła działalność?

a.       edukacja kulturalna

b.      animacja kultury

c.       8. inicjowanie aktywności społecznej

d.      generowanie dostępu do wiedzy (kursy, szkolenia, wypożyczanie zbiorów)

e.      współpraca międzynarodowa

f.        działalność wydawnicza (elektroniczna i tradycyjna)

g.       inne - jakie? - promocja czytelnictwa

4.       Spośród wskazanych wyżej obszarów działalności proszę wpisać numery maks. 3 wiodących obszarów tematycznych w 2022 roku.

  • 3
  • 9
  • 17

5.       Proszę wskazać stałe miejsca realizacji działalności Instytucji we Wrocławiu.
Nazwa głównej siedziby/adres lokalowy: Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu; ul. Sztabowa 98; 53-310 Wrocław

6.       Pozostałe miejsca realizacji działalności
Sieć 38 filii bibliotecznych oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA i MultiCentrum obejmuje cały Wrocław i jest połączona zintegrowanym systemem bibliotecznym ALMA oraz multiwyszukiwarką PRIMO, umożliwiającą przeszukiwanie zasobów biblioteki w jednym miejscu.

7.       Liczba pracowników w przeliczeniu na etaty oraz liczba osób współpracujących z Instytucją na podstawie umów cywilnoprawnych – ponawianych min. 2 krotnie lub trwających dłużej niż 3 m-ce.

  • Pracownicy etatowi - liczba osób: 193
  • Pracownicy etatowi - liczba etatów: 186,6
  • Współpracownicy pozaetatowi w tym prowadzący działalność gospodarczą w instytucji (w okresie min. 3 m-cy w
  • tym umowy ponawiane - chodzi o osoby stanowiące część potencjału organizacyjnego instytucji) - liczba osób: 12

8.       Liczba wolontariuszy zaangażowanych w pracę Instytucji

  •  liczba wolontariuszy: 148

9.       Struktura budżetu Instytucji w roku 2021 ze względu na źródła finansowania (wg stanu na 31.12.2022):

  • 86 - a. dotacja podstawowa instytucji (w tym miejska)
  • 1 - b. dotacje celowe
  • 3 - c. środki z krajowych programów grantowych
  •  0 - d. środki z programów europejskich
  •  0 - e. środki spoza sektora finansów publicznych (niezależni sponsorzy, donatorzy)
  • 7 - f. przychody z działalności (z biletów, wynajmów, inne)
  • 3 - g. pozostałe

 

10.   Całkowity budżet Instytucji.

w zł:  19 702 565,57 "szacunek"

11.   Zgromadzone środki własne Instytucji do swobodnej dyspozycji (nadwyżka pozostająca na koncie instytucji)

kwota w zł : 1 091 054,21

12.   Wysokość funduszu rezerwowego w dyspozycji Instytucji.

nie utworzono funduszu

13.   Jakimi kanałami komunikacji posługuje się Instytucja?

  •  Nazwa komunikatora/tytułu: Strona główna MBP
  • Adres strony WWW: www.biblioteka.wroc.pl
  • Liczba subskrybentów/nakład: unikalnych użytkowników 283 580


  • Nazwa komunikatora/tytułu: Strona Centrum Biblioteczno-Kulturalnego FAMA
  • Adres strony WWW: www.fama.wroc.pl
  • Liczba subskrybentów/nakład: unikalnych użytkowników 24 757


  • Nazwa komunikatora/tytułu: Newsletter MBP
  • Liczba subskrybentów/nakład: 4166 subskrybentów



·         5. Pozostałe komunikatory : 10 fanpage:

 

7 profili na Instagramie: Instagram:

OPIS DZIAŁAŃ

14.   Proszę opisać zrealizowane cele strategiczne Instytucji w 2022 roku.

a)      Docieranie do nowych grup odbiorców, w tym przybywających do Wrocławia Ukraińców; poszerzenie grona odbiorców o osoby ze szczególnymi potrzebami:

                                                               i.      włączenie się MBP w działania pomocowe dla Ukrainy: zakup zbiorów ukraińsko języcznych do biblioteki;

                                                             ii.      utworzenie w pierwszym okresie po wybuchu wojny świetlicy w filii nr 12 na Dworcu; udostępnienie przestrzeni w Filii

                                                            iii.      nr 18 do wyplatania siatek maskujących; nauka języka polskiego dla Ukraińców w filiach, organizacja licznych

                                                           iv.      wydarzeń integracyjnych np. „Fama Ukrainie”

b)      realizacja projektu i otrzymanie dofinansowania z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”. To projekt społeczno-edukacyjny umożliwiający dzieciom i młodzieży, zarówno z Ukrainy, jak i z Polski, wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. W ramach projektu dzieci, młodzież oraz opiekunowie mogą skorzystać z nowoczesnej bezpłatnej oferty programowej, nawiązać przyjaźnie, a nawet uczyć się wzajemnie swoich języków i kulturowych zwyczajów. Celem projektu jest zapewnienie wsparcia dzieciom i młodzieży przybyłym do Polski z Ukrainy w kontynuacji nauki w ukraińskiej szkole, a także w adaptacji do polskiej szkoły, korzystaniu z różnych form zajęć rozwojowych w bibliotekach oraz nauce języka polskiego i integracji z młodymi Polkami i Polakami. Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International.

c)       organizacja w ramach projektu „Wyspa Książka – kierunek Północ” Międzynarodowego seminarium dlabibliotekarzy/ek i edukatorów/ek ”Wyspa Książka”, które odbyło się 21-22 kwietnia 2022 r. w Centrum Biblioteczno- Kulturalnym FAMA. W czasie seminarium można było także wysłuchać interesujących wystąpień ekspertów/ek zPolski, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Ukrainy i Słowacji. Gościem specjalnym był propagator czytelnictwa Martin Widmark, jeden z najpopularniejszych autorów książek dziecięcych. Projekt dofinansowany w ramach Działania 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

d)      Wraz z obowiązkami, które nałożyła ustawa o dostępności na instytucji kultury, MBP dokonało szereg przedsięwzięć mających na celu umożliwienie wszystkim odbiorcom kultury dostęp do instytucji. Biblioteka otrzymała dofinansowanie i realizuje projekt w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy FunduszRehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 pt. „Jak się żyło w dawnym Wrocławiu. Cykl działań literackich, artystycznych i kulturalnych w wybranych filiach bibliotecznych MBP we Wrocławiu inspirowanych niezwykłą historią miasta.” Dla odbiorców w różnym wieku, z różnych środowisk, w tym osoby ze szczególnymi potrzebami. Pozyskanie grantów i strategicznych dla rozwoju instytucji partnerów:

e)       współorganizacja z Fundacją Czas Dzieci Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”-Projekt dofinansowany w ramach Działania 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Przyznanie grantu na projekt długoterminowy „Wyspa Książka” w roku 2021, zakończenie działań w 2022 r.

f)        Zapewnienie mieszkańcom dostępu do literatury i innych tekstów kultury poprzez systematyczny zakup, opracowanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych w 38 filiach.

- Biblioteka otrzymała 200 000 tysięcy złotych na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych – Dofinansowania bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach ebooków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0

- Biblioteka otrzymała 21 250 złotych na zdalny dostęp do nowości wydawniczych - Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0 (II edycja)

Przystąpienie i uczestnictwo w projekcie Budowania ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany

g)      system zarządzania zasobami bibliotek w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”, i wdrożenie systemu Alma i rozpoczęcie współkatalogowania z Biblioteką Narodową – Centralną Biblioteką Państwa. Była to najważniejsze działanie dla pracowników biblioteki. Wdrażanie systemu ALMA trwało od lutego do listopada 2022. Wymagało od pracowników współpracy na każdym poziomie organizacyjnym. Przeprowadzono kilkadziesiąt godzin szkoleniowych zespołu wdrożeniowego oraz użytkowników sytemu – bibliotekarzy. Dostosowanie systemu, a w szczególności sprawozdawczości nadal trwa.

h)       Zmiany w organizacji filii oraz inwestycje remontowe:

i)        zmiany na stanowisku Dyrektora i Zastępcy ds. merytorycznych

ii)        połączenia filii nr 13 z filią nr 58 i utworzenia z nich filii nr 58 przy pl. Teatralnym 5;
czasowe zawieszenie działalności filii nr 31, z powodu wypowiedzenia lokalu przez właściciela

iii)     przeniesienia filii nr 41 z ul. Sołtysowickiej 48 na ul. Sołtysowicką 29h i zmiany jej numeru na 19. Filię otwarto 24.11.2022 r.
W ostatnich kilku latach struktura osiedla Sołtysowice wyraźnie się zmieniła w wyniku oddania do użytku bloków przy nowo powstałych ulicach Rafała Wojaczka, Lothara Herbsta, a także budowy nowych bloków mieszkalnych przy ul. Sołtysowickiej, Przejazdowej i alei Poprzecznej. Osiedle gwałtownie się rozwija, przybywa mieszkańców, dlatego tym wyraźniej widać potrzebę instytucji o charakterze kulturalnym. 24.11.2022 przy ulicy Sołtysowickiej 29H została otwarta nowa filia nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza. Filia mieści się w wielofunkcyjnym kompleksie, w którym ma siedzibę Żłobek nr 17. W nowej bibliotece znajdzie się docelowo około 15 000 zbiorów. Obecnie trwa rozbudowa księgozbioru: książki dla najmłodszych czytelników, książeczki-zabawki, picturebooki, opowiadania dla dzieci, powieści dla młodzieży, literatura piękna dla dorosłych, reportaże, a także pozycje naukowe i książki do nauki języków dla osób w każdym wieku. W zbiorach znajdują siętakże audiobooki oraz gry planszowe. Ważnym zasobem jest specjalny zbiór książek o tematyce ekologii, praw zwierząt, wegetarianizmu i weganizmu. Remont Filii nr 57: W ciągu ostatnich dwóch lat zniszczone wnętrza otrzymały drugie życie. Odmalowano pomieszczenia biblioteki. Wyremontowano toalety, wymieniono drzwi wejściowe oraz zlikwidowano schody, uniemożliwiające wejście do filii osobom ze specjalnymi potrzebami. Dokonano wymiany wysłużonych regałów bibliotecznych pamiętających początki działalności filii. Czytelnia F57 zyskała przestrzeń i sprzęt do realizacji spotkań autorskich – nowy projektor oraz zaciemnienie okien. Dodatkowo, największa filia MBP otrzymała system bramek i zabezpieczeń zbiorów. Całość inwestycji była rozłożona w czasie. Biblioteka stała się bardziej przyjazna dla odbiorców, a jej wnętrza nabrały zapraszającego charakteru.

i)        Utrzymanie i budowanie nowych relacji z użytkownikami poprzez realizację programu działań on-line oraz działań w przestrzeni miasta z zakresu edukacji kulturalnej i promocji literatury połączonych ze sprawdzonymi hybrydowymi rozwiązaniami:
- organizacja piątej edycji Cyrkowego Festiwalu Podwórkowego Cyrkopole. Jest to plenerowy festiwal nowocyrkowy, który odbywa się rokrocznie w ramach Święta Wrocławia. W programie są zarówno występy artystów krajowych, jak i gwiazd nowego cyrku z różnych zakątków świata przygotowanie publikacji: Dzień dobry we Wrocławiu. Realizacja w ramach Święta Wrocławia. Publikacja kierowana była do dzieci z doświadczeniem uchodźczym i migrantów tworzących dzisiejszą społeczność wrocławian. Realizacja miejskich gier mobilnych w aplikacji ActionTrack, np. Poznaj Wrocław z krasnalem Bibliofilem w wersji polskiej i ukraińskiej/ realizacja w ramach Święta Wrocławia Realizacja wydarzeń literackich: kolejnych odcinków Vloga promującego nowości wydawnicze „Z Mediateki”, Festiwal Feminatywa, cykl spotkań fantastycznych „Miasto wobraźni”, spotkań autorskich Realizacja X edycji Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza we Wrocławiu. W czasie 3 dni festiwalowych 13-15 października 2022 odbyły się 42 wydarzenia. Gościem specjalnym był Przemek Kossakowski. Festiwal zgromadził 2 500 publiczność.

15.   Proszę opisać kluczowe dla Instytucji działania, wydarzenia, projekty w 2022 r.

a)      włączenie się MBP w działania pomocowe dla Ukrainy: zakup zbiorów ukraińsko języcznych do biblioteki; utworzenie w pierwszym okresie po wybuchu wojny świetlicy w filii nr 12 na Dworcu; udostępnienie przestrzeni w Filii nr 18 do wyplatania siatek maskujących; nauka języka polskiego dla Ukraińców w filiach, organizacja licznych wydarzeń integracyjnych np. „Fama Ukrainie”

b)      otrzymanie dofinansowania z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”. To projekt społeczno-edukacyjny umożliwiający dzieciom i młodzieży, zarówno z Ukrainy, jak i z Polski, wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. W ramach projektu dzieci, młodzież oraz opiekunowie mogą skorzystać z nowoczesnej bezpłatnej oferty programowej, nawiązać przyjaźnie, a nawet uczyć się wzajemnie swoich języków i kulturowych zwyczajów. Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International. W 2022 odbyły się szkolenia dla pracowników MultiCentrum. Realizacja projektu nastapi w 2023 roku.

c)       organizacja w ramach projektu „Wyspa Książka – kierunek Północ” Międzynarodowego seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek ”Wyspa Książka”, które odbyło się 21-22 kwietnia 2022 r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA. W ciągu dwóch dni zgromadzona w Famie i licząca ponad 100 osób publiczność mogła zobaczyć w dwóch salach dziesięć różnych warsztatów z udziałem dzieci w wieku szkolno-przedszkolnym oraz wysłuchać 13wystąpień ekspertów/ek. Dzięki transmisji online oraz tłumaczkom PJM wydarzenie mogła obserwować większ agrupa osób. W czasie seminarium można było także wysłuchać wystąpień ekspertów/ek z Polski, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Ukrainy i Słowacji. Gościem specjalnym był propagator czytelnictwa Martin Widmark, jeden najpopularniejszych autorów książek dziecięcych. Edukatorzy z Polski oraz ze Słowacji poprowadzili warsztaty, podczas których pokazali, jak pracować z dziećmi, by rozbudzić ich zainteresowanie książką. Warsztatom przyglądała się doświadczona metodyczka – Grażyna Walczewska-Klimczak z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA (Oddział Warszawski), która po każdych zajęciach odbywających się w sali widowiskowej omawiała ich tematykę, wykorzystane metody i dostosowanie do grupy wiekowej. Wśród warsztatów pokazowych nie zabrakło inspiracji literackich, muzycznych oraz sportowych. Biorąc udział w zajęciach, dzieci mogły zapoznać się m.in. z twórczością Małgorzaty Swędrowskiej, Joanny Olech, Davida McKee, Libby Walden, Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. Prowadzący/e wprowadzali uczestników w świat baśni, uczuć, dźwięków i robotów. Dzieci czytały, śpiewały, rysowały, wycinały, kleiły oraz uczyły się angielskiego. Zgłębiając świat drzew, dowiedziały się, kto w nich mieszka, kto je zjada, a kto przenosi ich nasiona oraz dlaczego drzewa uważa się za święte. Doświadczały czytania wrażeniowego, poznawały sposoby komunikowania emocji na przykładzie utworów muzycznych oraz sposoby podkreślania wyrazu za pomocą instrumentacji, tonacji, rytmiki czy harmoniki. Przy pomocy nowoczesnego oprogramowania tworzyły dźwięki, które wyrażały określone emocje. Brały udział w różnych zabawach i ćwiczeniach rytmicznych, logorytmicznych i dykcyjnych. Inspirowały się barwnymi wierszykami logopedycznymi i tworzyły własne struktury rytmiczne z wykorzystaniem sylab i słów. Inspiracją były też życiorysy sportowców i wpływ książek na ich życie. Na zakończenie warsztatu „Piłkarze kontra Pisarze, czyli o tym, że czytanie to celny strzał” Paweł Piwowarczyk przygotował niespodziankę: pokaz Pawła Skóry – mistrza świata we freestyle football, który dostarczył wszystkim niesamowitych wrażeń. W czasie seminarium można było także wysłuchać wystąpień ekspertów/ek: „Upowszechnianie czytania jako walka z wykluczeniem społecznym” Marii Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania, „Psychologia czytania – od czytelnika naiwnego do czytelnika zakochanego w literaturze. Jak rozwijać kompetencje czytelnicze w epoce cyfrowej?” Kariny Muchy z Psychologii Edukacyjnej, „Jak dzięki kampanii „Mała książka – wielki człowiek” możemy zwiększać w bibliotece grono najmłodszych czytelników?” Gabrieli Dul z Instytutu Książki, „Ekstraklasa czyta, czyli ze stadionu do biblioteki. O tym, jak kultura wpisuje się w sport i sport w kulturę” Pawła Piwowarczyka z MBP w Dobczycach, „Między biblioteką a muzeum. Jak wykorzystać różnorodność doświadczeń edukacyjnych?” Aldony Mikuckiej z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich/Muzeum Pana Tadeusza, „Potencjał animacyjny książek paragrafowych i interaktywnych gier książkowych” Ewy Kramarczyk z Policealnego Studium Animatorów Kultury SKIBA we Wrocławiu, „Gamifikowanie literatury” Natalii Kościńskiej z Good Books/Good Games. Po seminarium powstała publikacja zawierająca scenariusze zajęć i omówienia warsztatów, dostępna do pobrania ze strony MBP (pl, ang, norweski). Publikacja zawiera 11 scenariuszy warsztatów wraz z komentarzem dr Grażyny Walczewskiej-Klimczak. Proponowane warsztaty otwierają wyobraźnię młodego odbiorcy/odbiorczyni i próbują zaintrygować go/ją bogactwem tego, co oferuje książka. Scenariusze można potraktować jako inspirację lub wykorzystać jako gotowy materiał do realizacji w swojej pracy z czytelnikami/czkami. Dodatkowym wsparciem jest możliwość obejrzenia nagrania z warsztatów, które były prowadzone podczas seminarium. Ważnym uzupełnieniem scenariuszy jest raport z badań nad znalezieniem drogi do nowych odbiorców/czyń. Realizacja seminarium, szczególnie po okresie otwarcia instytucji po najcięższym czasie pandemii, pokazała, jak ciągle ważna jest edukacja kulturalna. Dyskusje i komentarze, które pojawiały się między uczestnikami seminarium, pokazywały jakie problemy mają osoby pracujące w bibliotekach, edukatorzy. Czytanie rozwija wszystkie sfery życia. Im wcześniej dzieci będą odczuwać potrzebę czytania, nie przymus, staną się świadomymi użytkownikami bibliotek.  Projekt dofinansowany w ramach Działania 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

d)      Wraz z obowiązkami, które nałożyła ustawa o dostępności na instytucji kultury, MBP dokonało szereg przedsięwzięć mających na celu umożliwienie wszystkim odbiorcom kultury dostęp do instytucji. Biblioteka otrzymała dofinansowanie i realizuje projekt w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 pt. „Jak się żyło w dawnym Wrocławiu. Cykl działań literackich, artystycznych i kulturalnych w wybranych filiach bibliotecznych MBP we Wrocławiu inspirowanych niezwykłą historią miasta.”

16.   Które z działań były najbardziej znaczące?

a)      Przystąpienie i uczestnictwo w projekcie budowania ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”, i wdrożenie systemu Alma i rozpoczęcie współkatalogowania z Biblioteką Narodową – Centralną Biblioteką Państwa- wdrożenie nowego systemu bibliotecznego ALMA

b)      2. Organizacja w ramach projektu „Wyspa Książka – kierunek Północ” Międzynarodowego seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek ”Wyspa Książka”, które odbyło się 21-22 kwietnia 2022 r. w Centrum Biblioteczno- Kulturalnym FAMA. E- publikacja zawierająca scenariusze zajęć i omówienia warsztatów, dostępna do pobrania ze strony MBP (pl., ang., norweski).

c)       Zmiany w organizacji filii oraz inwestycje remontowe

17.   Czy w roku 2022 roku zrealizowane zostały jakieś nowe działania lub projekty, które wykroczyły

d)      poza dotychczasową działalność Instytucji?
Tak (jakie): - organizacja Międzynarodowego seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek ”Wyspa Książka”, oraz rozpoczęcie projektu w ramach programu Kultura bez barier projektu „Jak się żyło w dawnym Wrocławiu…”

18.   Proszę podać tytuły premierowych wydarzeń repertuarowych/ tytuły wydawnictw płytowych/publikacji, które Instytucja zrealizowała w 2022 roku 2.
Tak (jakie): - Publikacja elektroniczna „Wyspa Książka. Materiały metodyczne dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek”.

19.   Proszę opisać zbiory pozyskane do Instytucji w 2022 roku.
2. Tak (jakie): - a. Książki: kupno – 32 647 egzemplarzy, o wartości : 835 117,77 zł; dary 12551 egzemplarzy o wartości 243 234,64 zł b. Zbiory specjalne ( audiobooki, filmy, muzyka, multimedia edukacyjne, gry planszowe): Kupno – 2 454 egzemplarzy o wartości: 62 474,51 zł; dary: 836 egzemplarzy o wartości: 24 232,71 zł

20.   Proszę opisać działania (w tym kontynuowane), i/lub podjęte plany na rzecz przeciwdziałania skutkom katastrofy klimatycznej (w filozofii zielonej instytucji kultury, less waste, zeroemisyjnosci, itp.) realizowane w 2022 r.
 Podjęto (jakie) –

a.       Realizacja projektu dofinansowanego w ramach programu Zielona Kultura w filii 22, ul. Chciebuska 8-10 „Zielona Czytelnia”. Uzyskanie dofinansowania pozwoliło stworzyć przestrzeń, w której można odpocząć, poczytać lub popracować. Przed wdrożeniem działań, prowadzonych w ramach projektu „Zielona Czytelnia”, Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu sfinansowała przygotowanie nawierzchni patio przylegającego do filii nr 22. W sierpniu zerwane zostały stare, nierówne kafelki i w ciągu następnych tygodni położono tworzywo, umożliwiające bezpieczne korzystanie z zewnętrznej przestrzeni instytucji i wprowadzenie zmian w związku z dofinansowaniem w ramach „Zielonej Kultury”. Po przygotowaniu nawierzchni, przearanżowano klomby, wymagające wykopania starych, spróchniałych pni, które były pozostałością po ściętych sprzed kilkunastu laty drzewach. Następnie uzupełniono je ziemią i ogrodzono je niskim drewnianym płotkiem. W dwóch owalnych klombach wykonano nasadzenia z krzewów zimozielonych, które będą ozdobą niezależnie od pory roku, między innymi: barwinek, piwonia, lawenda, żurawka, brunera. Ponadto wypełniono jest cyprysikami, ze względu na wiecznie zielone zabarwienie. W rogach patio ustawiono drewniane donice, odpowiednie do nasadzeń niewielkich drzew oraz mniejsze trejaże, natomiast przy ścianach stanęły trzy większe donice z trejażami. Przy ścianach, między donicami ustawiono mniejsze prostokątne doniczki oraz trzypiętrowy warzywnik-zielnik pełnen roślin jadalnych i ziół. Wybrane rośliny są łatwe w pielęgnacji, mało wymagające w uprawie, rozwijające się od nowa każdego roku – liliowce, piwonie, nagietek, nasturcja, lawenda, lubczyk ogrodowy, rumian rzymski. W ustawionych przy ścianach trejażach ogrodowych wsadzono sadzonki bluszczu pospolitego Hedera helix, rośliną wiecznie zieloną, której błyszczące liście świetnie komponują się z innymi roślinami oraz różą pnącą Clematis. Do skrzynek w trejażach oraz do pozostałych donic wsadzone zostały pachnące lawendy mrozoodporne, trawa Red Baron, wrzosy, ciemiernik, bukszpany, miodunka, jałowce, kamelia, tuje, azalie, hortensje, rzewnie skrzypoliste, konwalik, runianka i turzyca. W dużych donicach, odpowiednich do nasadzeń niewielkich drzewek, wsadzono klony palmowe. Na patio stanęły elementy małej architektury pełniące funkcję miejsc do siedzenia i wypoczynku dla czytelników: trzy dwuosobowe drewniane ławki i trzy profilowane drewniane leżanki. W ustronnym miejscu, w obrębie krzewów przylegających do bibliotecznego patio, ustawiono trzy domki dla jeży, które wypełniono sianem. Wszystkie donice uzupełniono folią ogrodniczą, ziemią i granulowanym obornikiem bydlęcym. Zaaranżowano miejsca odpowiednie dla hoteli dla owadów oraz poidła dla ptaków.

b)      Regularne powtórne wykorzystywanie materiałów bibliotecznych: zniszczone regały – do realizacji warsztatów majsterkowania w MultiCentrum.

c)        Ograniczenie drukowania materiałów graficznych ( plakatów, ulotek)

21. Jakie były najważniejsze bariery i przeszkody w działalności Instytucji w 2022 roku? Proszę wskazać 3 kluczowe.

a)      Najważniejszą barierę stanowiły ograniczenia kadrowe, wynikające ze zmniejszenia zespołów w czasie pandemii, co skutkowało znacznym obciążeniem pracowników realizujących działania

b)      Rok 2022 był bardzo nietypowym rokiem dla pracowników MBP ze względu na wojnę w Ukrainie. Filie realizowały działania nie tylko związane stricte z udostępnianiem zbiorów, ale również działania pomocowe, integracyjne nastawione szczególnie na odbiorców ukraińskich

c)       Przejście na nowy system biblioteczny ALMA. Proces wdrożenia przez Bibliotekę Narodową zakładał jednoczesne włączenie, bardzo różnych pod względem organizacyjnym, jednostek bibliotecznych w jeden system, co skutkowało niedostosowaniem systemu do potrzeb MBP i generowało ogrom pracy na etapie wdrożenia. Dodatkową niedogodnością była konieczność okresowego zamykania placówek bibliotecznych dla czytelników.

21.   W jakich przestrzeniach lub miejscach we Wrocławiu, poza stałymi miejscami lokalowymi wskazanymi w pkt. 6, instytucja prowadziła swoje działania?

  • Działanie /nazwa projektu/ wydarzenia: Cyrkowy Festiwal Podwórkowy Cyrkopole
  • Miejsce /kwartał ulic/adres: Rynek Psiego Pola, skwer przed MBP 11
  • Działanie /nazwa projektu wydarzenia: Biblioteka plenerowa, warsztaty plenerowe w ramach festynów osiedlowych i innych wydarzeń miejskich
  • Miejsce /kwartał ulic/adres: Park Zachodni, Stadion Tarczyński Arena, Boisko przy Szkole Podstawowej nr 34, ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 8, Centrum Handlowe Korona, Hala stulecia, Skrwer przed filią 44, ul. Powstańców śląskich 210 Skwer przed filią 15, ul. Tymiankowa 3 Skwer przed filią 13, ul. Widok 6a
  • Działanie /nazwa projektu wydarzenia: Mobilne gry miejskie
  • Miejsce /kwartał ulic/adres: Całe miasto Wrocław, Park Południowy, Borek - dzielnica, Jagodno - dzielnica
  • Działanie /nazwa projektu wydarzenia: Spacery literackie
  • Miejsce /kwartał ulic/adres: Stare miasto, Legnica, Osobowice-Rędzin

22.   Czy w 2022 roku Instytucja* otrzymała jakieś nagrody i wyróżnienia?
Tak (jakie): - III miejsce w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za 2021 r.

ODBIORCY INSTYTUCJI

23.   Proszę wskazać typową grupę/ typowe grupy odbiorców Instytucji w 2022 roku.

  •  4. Dzieci
  • 5. Młodzież
  • 6. Dorośli
  • 7. Seniorzy/ seniorzy zależni
  • 8. Rodziny z dziećmi
  • 9. Mieszkańcy dzielnicy
  • 10. Mieszkańcy Wrocławia
  • 13. Zorganizowane grupy szkolne

24.   Która/e z nich są traktowane priorytetowo?

  • I grupa nr: 4
  • II grupa nr: 6
  • III grupa nr: 7

25.   Proszę wskazać grupę docelową instytucji przy pomocy kategorii z segmentacji wrocławskich uczestników kultury użytych w badaniu Smartscope.
Konsumenci kultury instytucjonalnej

26.   Odbiorcy w liczbach wg stanu na 31.12.2022.

  •  Uczestnicy czynni działań edukacyjnych/artystycznych/warsztatowych [liczba]: 49 080
  • Czytelnicy (wypożyczający/kupujący książki) [liczba]: 111 677
  • Uczestnicy wydarzeń (spektakle, koncerty, spotkania, itp.) [liczba]: 13 026
  • Uczestnicy wydarzeń w sieci (liczba odwiedzających) [liczba]: 2 674
  • Zwiedzający [liczba]: 797 689
  • Korzystający z zasobów na miejscu [liczba]: 56 639

27.   Pozostałe kategorie odbiorców w liczbach wg stanu na 31.12.2022
-

28.   Nota metodologiczna – liczba odbiorców.

  •  Uczestnicy czynni działań edukacyjnych/artystycznych/warsztatowych - dane ze sprawozdań działalności filii i CBK FAMY ( m.in. listy obecności).
  • Czytelnicy (wypożyczający książki) - aktywni użytkownicy sieci 39 filii MBP ( połączone raporty z systemu obsługiużytkowników ALEPH i ALMA).
  • Uczestnicy wydarzeń (spektakle, koncerty, spotkania, itp.) - dane ze sprawozdań działalności filii i CBK FAMY.
  • Uczestnicy wydarzeń w sieci (liczba odwiedzających) - dane ze sprawozdań działalności filii i CBK FAMY.
  • Zwiedzający (liczba odwiedzających biblioteki ) - raport z systemów obsługi użytkowników ALEPH i ALMA.
  • Korzystający z zasobów na miejscu - dane ze sprawozdań działalności filii.

WYDARZENIA

29.   Wydarzenia w liczbach wg stanu na 31.12.2022.

  • Działania edukacyjne/artystyczne/warsztaty [liczba=suma wydarzeń]: 3 653
  • Festiwale [liczba=suma wydarzeń]: 4
  • Spektakle, koncerty: 8
  • Wydarzenia w sieci [liczba wyświetleń dla wszystkich kanałów wydarzenia]: 33 407
  • Wystawy [liczba=suma wydarzeń]: 132
  • Publikacje [podać tytuł i nakład. W przypadku wydawnictw periodycznych liczba wydań/średni nakład wydania]: 2
  • publikacje: Publikacja elektroniczna „Wyspa Książka Materiały metodyczne dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek”.,
  • publikacja papierowa „Dzień dobry we Wrocławiu” nakład 2000

30.   Pozostałe wydarzenia w liczbach wg stanu na 31.12.2022.

  •  Language Cafe - 36 spotkań na platformie ZOOM, od stycznia – czerwca 2022, liczba odbiorców 147. Konwersacje w językach obcych dla osób, które znają język na poziomie komunikatywnym i chcą rozwijać swoje umiejętności w gronie nowych znajomych.
  • Vlog „Z Mediateki” , Liczba odcinków: 14, Liczba widzów Facebook: 5126, Liczba widzów Youtube: 1638, Łączna liczba widzów: 6764, Czas (godziny z uwzględnieniem przygotowań): 420 godz.

31.   Nota metodologiczna - liczba wydarzeń

  • Działania edukacyjne/artystyczne/warsztaty - dane ze sprawozdań działalności filii i CBK FAMY
  • Festiwale [liczba=suma wydarzeń] - dane ze sprawozdań działalności filii i CBK FAMY
  • Spektakle, koncerty - dane ze sprawozdań działalności filii i CBK FAMY
  • Wydarzenia w sieci [liczba wyświetleń dla wszystkich kanałów wydarzenia] – W wyświetleniach artykułu na stronie WWW dane pobrano z raportu Google Analytics strony www.biblioteka.wroc.pl za okres 01.01.2022-31.12.2022. W wyświetleniach na Facebooku dane pobrano ze statystyk danych postów lub wyświetleń video. W przypadku wyświetleń na YouTube dane pobrano z raportów YouTube konta MBP we Wrocławiu.
  • Wystawy [liczba=suma wydarzeń] - dane ze sprawozdań działalności filii i CBK FAMY
  • Language Cafe - dane zebrane ze sprawozdania filii (listy uczestników)
  • Vlog „Z Mediateki” [liczba wyświetleń dla wszystkich kanałów wydarzenia] – W wyświetleniach na Facebooku dane pobrano ze statystyk danych postów lub wyświetleń video. W przypadku wyświetleń na YouTube dane pobrano z raportów YouTube konta Mediateki we Wrocławiu

32.   Jak Instytucja podtrzymuje zainteresowanie odbiorców własną ofertą?
Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusz Różewicza ma bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną. Projekty mają często charakter społeczny, edukacyjny, aktywizujący użytkowników, dlatego MBP podejmuje działania promocyjne:

  • Sprawny onboarding czytelnika – podczas zakładania konta bibliotecznego czytelnik otrzymuje od bibliotekarza olbrzymią dawkę nowych informacji (sposób logowania na stronie www, limit wypożyczeń, możliwość korzystania z sieci bibliotek, sposób przedłużania wypożyczonych zbiorów, wysokość opłat za przetrzymanie, oferta biblioteki itd.). Biblioteka przygotowała kampanię informującą czytelników o zmianach w obsłudze kont czytelniczych po wejściu nowego systemu ALMA.
  • Systematyczna aktualizacja stron www i social mediów: aktualizacja kalendarium wydarzeń, cykliczny newsletter biblioteczny – 4000 adresów. Obecność MBP na portalach społecznościowych – skupienie uwagi na jednym głównym kanale FB MBP oraz grupach osiedlowych.
  • Czytelna identyfikacja filii na zewnątrz i wewnątrz filii – proces w trakcie
  • Promocja wszystkich wydarzeń bibliotecznych – nawiązywanie partnerstw promocyjnych na poziomie miejskim i lokalnym - tworzenie pakietów informacyjnych wysyłanych do mediów lokalnych, stała współpraca z Radiem Wrocław Kultura i innymi mediami, radami osiedla i osiedlowymi grupami aktywizującymi społeczność, instytucjami edukacyjnymi, szkołami, przedszkolami, żłobkami i NGO.
  • Realizacja cyklu działań skierowanych do wybranej grupy odbiorców, np. rodzin z dziećmi -Klub Rodzica, Gry miejskie, do seniorów, projekty skierowane do osób z Ukrainy.

DOSTĘPNOŚĆ INSTYTUCJI

33.   W jaki sposób Instytucja rozwija w 2022 roku swoją dostępność?

·         dostępność ekonomiczna - Oferta MBP (poza warsztatami w CI Przejście, MultiCentrum, CBK Fama) jest bezpłatna dla wszystkich.

·         dostępność architektonicznej - dostępność architektoniczna: Szczegółowe informacje o dostępności architektonicznej wszystkich filii opublikowane zostały na stronie www MBP w deklaracji dostępności. Biblioteka otrzymała dofinansowanie i realizuje projekt w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 pt. „Jak się żyło w dawnym Wrocławiu. Cykl działań literackich, artystycznych i kulturalnych w wybranych filiach bibliotecznych MBP we Wrocławiu inspirowanych niezwykłą historią miasta.” Projekt realizowany w 2022 i 2023 roku. W ramach projektu realizowana będzie częściowa modernizacja architektoniczna Filii 23. Zakupione będą pętle indukcyjne do 5 filii MBP.

·         dostępność mentalno-kompetencyjna

o   Pracownicy MBP uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez inne instytucje

o   MBP zorganizowało Międzynarodowe Seminarium dla edukatorów i edukatorem „Wyspa Książka,

o   Biblioteka realizuje dostępności „w poniedziałki – Biblioteka przyjazna osobom ze spektrum autyzmu” oraz realizację lekcji bibliotecznych dla dzieci młodszych w oparciu o wiedzę, jak z dziećmi o szczególnych potrzebach pychospołecznych organizuje warsztaty teatralne/ teatr społeczny

·         dostępność informacyjno-komunikacyjna

o   Strona internetowa, Newsletter, media społecznościowe i aplikacja wykorzystywana do realizacji gier mobilnych prowadzone są zgodnie z wymogami dostępności.

o   Biblioteka realizuje poprzez udzielanie informacji na podstawie strony katalogu MBP, wyszukiwarek internetowych, wyszukiwanie mediów na półkach

o   Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu umożliwia osobom głuchym lub słabosłyszącym korzystanie z pomocy

o    dostępność informacyjno-komunikacyjna:

o    Strona internetowa, Newsletter, media społecznościowe i aplikacja wykorzystywana do realizacji gier mobilnych prowadzone są zgodnie z wymogami dostępności.

o   Biblioteka realizuje poprzez udzielanie informacji na podstawie strony katalogu MBP, wyszukiwarek internetowych, wyszukiwanie mediów na półkach

o   Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu umożliwia osobom głuchym lub słabosłyszącym korzystanie z pomocy tłumacza języka migowego online. Skorzystanie z usługi tłumacza języka migowego jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się na wizytę.

o   Dostępność treści jest monitorowana przez firmę opiekująca się stronami, która przygotowuje raporty dla redaktorów.

o   poprzez tworzenie kolekcji książek WIELKIE LITERY

o   Biblioteka otrzymała dofinansowanie i realizuje projekt w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 pt. „Jak się żyło w dawnym Wrocławiu. Cykl działań literackich, artystycznych i kulturalnych w wybranych filiach bibliotecznych MBP we Wrocławiu inspirowanych niezwykłą historią miasta.”

·         dostępność cyfrowa

o   Strona internetowa MBP dostosowana jest do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych takich jak np. Window-Eyes, JAWS czy NVDA. Pełna obsługa serwisu jest możliwa zarówno przy pomocy samej klawiatury jak i myszki. Multimedia, które zostały opublikowane po 23 września 2020 r. spełniają wymagania dostępności standardu WCAG 2.1 AA. Redaktorzy strony uczestniczyli w licznych szkoleniach dotyczących dostępności cyfrowej. W filiach MBP prowadzono konsultacje smartfonowe dla seniorów.

34.   Jakie jeszcze konkretne działania zostały podjęte w celu zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami?

·         Biblioteka przyjazna osobom z autyzmem. W 12 wrocławskich filiach umieścimy specjalne przygotowane materiały i grafiki, między innymi plany przestrzenne i instrukcje, które pozwolą na łatwiejszą orientację w budynkach biblioteki i jej zbiorach. W każdy poniedziałek przygaszone światła i ściszone rozmowy będą indywidualnym zaproszeniem dla osób, które dobrze czują się w takiej właśnie atmosferze.

·         W filii nr 29 działa grupa wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci w spektrum pod nazwą „Zespół Aspergera i autyzm w najbliższym otoczeniu: co, gdzie, jak”.

ZASOBY MATERIALNE I LUDZKIE

35.   Czy w roku sprawozdawczym prowadzone lub zlecone zostały szkolenia dla kadry Instytucji, a jeżeli tak, to w jakich tematach? Czy kadra uzyskała jakieś unikatowe/nowe kompetencje?

Tak (jakie?) - Bibliotekarze uzyskali kompetencje z zakresu promocji czytelnictwa - udział w szkoleniach organizowanych przez stowarzyszenia, instytucje i organizacje działające w obszarze książki i czytelnictwa.

Bibliotekarze brali udział w szkoleniach branżowych Bibliotekarze uzyskali kompetencje w obszarze obsługi nowego systemu ALMA.

36.   Czy w roku, który obejmuje sprawozdanie Instytucja poszerzyła posiadane zasoby materialne: objęła nowe lokale, przeprowadziła remonty, poczyniła inwestycje lub zdobyła zgody na działania ujmowane w planach remontowo-inwestycyjnych?
Tak (jakie?) –

  •  Biblioteka otrzymała 200 000 tysięcy złotych na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych - Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0
  •  Biblioteka otrzymała 21 250 złotych na zdalny dostęp do nowości wydawniczych - Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0 (II edycja
  •  przeniesienia filii nr 41 z ul. Sołtysowickiej 48 na ul. Sołtysowicką 29h i zmiany jej numeru na 19. Filię otwarto 24.11.2022 r.

37.   Jakie granty (na realizację jakich projektów) pozyskała Instytucja w roku 2022?
Tak (jakie?) –

  •  Biblioteka otrzymała 200 000 tysięcy złotych na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych - Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0
  • Biblioteka otrzymała 21 250 złotych na zdalny dostęp do nowości wydawniczych - Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0 (II edycja • programie Zielona Kultura: „Zielony taras” w filii 23, w programie Zielona Kultura: 19 847 zł
  • Fundacja PZU – grant na organizację spotkań dotyczących obchodów roku Wandy Rutkiewicz „Karawana do gwiazd” – 5000 zł
  •  Święto Wrocławia – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrowicza Równoleżnik Zero – 40000 zł
  • Święto Wrocławia – 5. Cyrkowy Festiwal Podwórkowy CYRKOPOLE - 50 000 zł • Święto Wrocławia – publikacja „Dzień dobry we Wrocławiu” – 24 600 zł
  • Święto Wrocławia – mobilna gra miejska „Poznaj Wrocław z krasnalem Bibliofilem” 7000 zł
  • Dolnośląska Biblioteka Publiczna - Dyskusyjne Kluby Książki -3000 zł
  • Departament Spraw Społecznych, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Kluby Rodzica - 65000 zł
  •  w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 pt. „Jak się żyło w dawnym Wrocławiu. Cykl działań literackich, artystycznych i kulturalnych w wybranych filiach bibliotecznych MBP we Wrocławiu inspirowanych niezwykłą historią miasta. - 230 550,00 zł

Na sumę ogółem [kwota w zł] - 610 245,94

SPRAWY PRACOWNICZE

38.   Czy w Instytucji działają związki zawodowe?
Tak

39.   Czy w Instytucji powołany jest pełnomocnik ds równego traktowania?
Nie

40.   Czy w Instytucji powołana jest komisja antymobbingowa?
Tak

41.   Liczba spraw rozpatrywanych przez komisję antymobbingowa w 2022 roku.
0

42.   Czy w Instytucji:

  • funkcjonują wewnętrzne mechanizmy, uregulowania zabezpieczające przed niewłaściwymi zachowaniami w relacjach pracowniczych jak np. mobbing, nierówne traktowanie, nadużycia seksualne?: Tak
  • są określone procedury na wypadek zaistnienia niewłaściwych zachowań w relacjach pracowniczych?: Tak

POLITYKA PŁACOWA INSTYTUCJI

Zgodnie z notą metodologiczną proszę o wskazanie:

Nota metodologiczna:

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Instytucji Kultury (średnia płaca brutto analogiczna do średniej płacy w gospodarce narodowej GUS) - wynagrodzenia naliczone za okres sprawozdawczy (wg stanu na dzień 31.XII) dzielone przez przeciętną liczbę zatrudnionych w instytucji w danym okresie (a następnie dzielone przez 12 miesięcy), z wyłączeniem osób przebywających na urlopie macierzyńskim. Podawane w ujęciu brutto tj. razem z podatkiem dochodowym PIT oraz składkami na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Dane o przeciętnym wynagrodzeniu dotyczą pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych w przeliczeniu na pełnozatrudnionych. GUS oblicza przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej przyjmując [składowe przeciętnego wynagrodzenia]:

  • wynagrodzenia osobowe bez wynagrodzeń osób wykonujących pracę nakładczą, uczniów oraz osób zatrudnionych za granicą,
  • wypłaty z tytułu udziału w zysku do podziału i w nadwyżce bilansowej w spółdzielniach,
  • dodatkowe wynagrodzenia roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej,
  • honoraria wypłacone niektórym grupom pracowników za prace wynikające z umowy o pracę np. dziennikarzom

Źródło definicji: Zeszyt metodologiczny Wynagrodzenia w gospodarce narodowej Autor: Główny Urząd Statystyczny Miejsce publikacji: Warszawa

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Schemat obliczania:

1.       Suma wszystkich naliczonych składowych wynagrodzenia w IK w ciągu 12 miesięcy roku sprawozdawczego

2.       Przeciętna liczba zatrudnionych w IK (pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych w przeliczeniu napełnozatrudnionych) w ciągu 12 miesięcy roku sprawozdawczego

3.       Dzielimy pozycje 1. przez 2., a następnie przez 12 miesięcy – otrzymujemy żądaną wielość: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Instytucji Kultury

43.   przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie brutto w instytucji dla wszystkich pracowników
4851,23

44.   mediany wynagrodzenia w instytucji
4646,86

45.   najniższego wynagrodzenia w instytucji
3200

46.   najwyższego wynagrodzenia w instytucji
15500

47.   Czy w Instytucji były zrealizowane w 2022 roku podwyżki wynagrodzeń?
Tak

48.   Biorąc rok sprawozdawczy 2021 za 100% proszę wskazać wysokość funduszu wynagrodzeń w Instytucji wg stanu na 31.12.2022.
104,6

49.   Czy w Instytucji są określone warunki przyznawania podwyżek
Nie

50.   Komentarz do realizowanej polityki płacowej IK w 2022 roku
brak

WSPÓŁPRACA I PARTNERSTWA

51.   Z jakimi instytucjami kultury podjęto współpracę w ciągu ostatniego roku?
Współpracowała z instytucjami [jakimi?] -

  • Stord Kulturhus /Norwegia,
  • Stord Public Library/ Norwegia,
  • Instytut Książki,
  • Ośrodek Postaw Twórczych,
  • CAPITOL,
  • WCI,
  • WCRS,
  •  Strefa Kultury Wrocław,
  • Wrocławskie Centrum Seniora,
  • Kino Nowe Horyzonty,
  • Teatr Współczesny we Wrocławiu,
  • Teatr Lalek we Wrocławiu,
  • Radio Wrocław,
  •  Radio RAM,
  • Biblioteką Narodową,
  •  Bibliotekami miejskimi w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu,
  • Centrum Historii Zajezdnia.

52.   W jakim zakresie współpracowano?

  •  Stord Kulturhus i Stord Public Library – partner projektu Wyspa Książka – kierunek Północ
  • Instytut Książki – ogólnopolska akcja Mała Książka – Wielki Człowiek
  •   Ośrodek Postaw Twórczych – realizacja projektu CyberMistrz
  •  CAPITOL – Czytanie na Dywanie
  • WCI – Wrocław na językach świata
  • WCRS – Wyprawka Wrocławska, dystrybucja Wrocławskich Kart Seniora
  • Strefa Kultury Wrocław – Mikrogranty
  • Kino Nowe Horyzonty - współpraca podczas festiwali filmowych kierowanych do dzieci
  • Teatr Współczesny we Wrocławiu- współpraca oparta na rzecznictwie / promocja
  • Teatr Lalek we Wrocławiu - współpraca oparta na rzecznictwie / promocja
  • Radio Wrocław, Radio RAM - współpraca oparta na rzecznictwie / promocja
  •  Biblioteką Narodową – Przystąpienie i uczestnictwo w projekcie Budowania ogólnokrajowej sieci bibliotecznej
  • poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program
  • Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”, i wdrożenie systemu Alma i rozpoczęcie współkatalogowania z
  • Biblioteką Narodową – Centralną Biblioteką Państwa
  •  Bibliotekami miejskimi w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu – wymiana doświadczeń
  •   Centrum Historii Zajezdnia – współpraca przy publikacji „Dzień dobry we Wrocławiu”
  • 53.   Z jakimi organizacjami pozarządowymi, placówkami oświatowymi, radami osiedli, CAL-ami etc. Instytucja współpracowała w ciągu ostatniego roku?
  •  Fundacja Go N' Act,
  •  Stowarzyszenie Liga Niezwykłych Umysłów,
  • Stowarzyszenie CoderCrew,
  •  CoderDojo,
  •  Roboklocki,
  • CoSpher,
  • Girls in Tech – Poland,
  • Fundacja Interaktywne Centrum Poznawcze Collect,
  • Excellent English,
  •  Stowarzyszenie Żółty Parasol,
  • Stowarzyszenie „Iskierka”,
  •  Stowarzyszenie Studenckie Wiggor, Niezależne Zrzeszenie Studentów,
  • Stowarzyszenie Studentów Urbanistyki Cardo,
  • Śląskie Towarzystwo Genealogiczne,
  •  Stowarzyszenie Ludzi Wieku Senioralnego,
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Nowowiejska 29 i 102,
  • Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli,
  • Fundacja Omniveda,
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Zespół Pracy Socjalnej Nr 5,
  •  Stowarzyszenie Klub Koloseum,
  • Gabinet Edukacyjno - Terapeutyczny TU Du,
  • Teatrzyk Dwie Dorotki,
  • Serce Szczepina,
  •  Fundacja Opieka i Troska,
  • Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjne „Ostoja”,
  •  Stowarzyszenie „Druga Runda”
  • Klub Seniora i Świetlica Środowiskowa w Lipie Piotrowskiej,
  • Młodzieżowe Centrum Sportu,
  •   Dom Kultury ANIMA,
  • „Rodzinkowo” Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologiczno-Pedagogicznego,
  • Turystyczny Klub Seniora Pani Jadwigi Spychalskiej,
  •  Towarzystwo Miłośników Wrocławia,
  • Fundacja Aktywny Senior;
  • Wrocławskim Centrum Wspierania
  •  Organizacji Pozarządowych SEKTOR,
  •  Księgarnią Podróżnika,
  •  Czajownią,
  • Sklepem Horyzont,
  • Fundacją PZU,
  •  Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego,
  • Fundacją Powszechnego Czytania,
  • Fundacją Ukraina,
  •  Fundacją Czas Dzieci
  • Rady Osiedli: Gądów-Popowice, Grabiszyn – Grabiszynek, Huby, Klecina, Krzyki – Partynice, Lipa Piotrowska, Maślice,
  • Nowy Dwór, Ołbin, Ołtaszyn, Oporów, Psie Pole – Zawidawie,

Placówki oświatowe:

  •  Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UW
  • Policealne Studium Animatorów Kultury SKIBA
  • 38 Filii MBP lokalnie współpracuje z wieloma szkołami i przedszkolami.

54.   Z jakimi partnerami pozainstytucjonalnymi i nieformalnymi (grupami, amatorami, twórcami indywidualnymi/ niezrzeszonymi) Instytucja współpracowała w ciągu ostatniego roku?

  • Z animatorami kultury - m.in. w ramach Klubu Rodzica - bajeczki Pani Teatrzyk-Pani Klaudia Kąca-Jasic.
  • Z pasjonatami poezji – Pani Zuzanna Madurska – podcast Młodość poezji Cz. 1 Nieznany list, czyli kwestia (nie)wiary w poezji Tadeusza Różewicza.
  • Wrocławskimi artystami wystawiającymi swoje prace w filiach MBP.

55.   Proszę opisać ważnych partnerów, których Instytucja pozyskała w 2022 roku

·         Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego,

·         Fundacja Powszechnego Czytania

WIZERUNEK I OCENA POZYCJI W POLU KULTURY

56.   Czy ogólnie rzecz biorąc, w praktyce działalności Instytucji są takie działania, których rezultaty umocniły jej pozycję w polu kultury? Jeśli tak, to jakie i w jaki sposób?
Tak (jakie?) –  Wyspa Książka - kierunek Północ organizacja w ramach projektu „Wyspa Książka – kierunek Północ” Międzynarodowego seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek ”Wyspa Książka”, Udział w międzynarodowym projekcie, wzajemna wymiana doświadczeń zespołów zarządzających projektem Poznanie metod finansowania wydarzeń u partnera, nowatorskie metody pracy z dziećmi oraz sposoby komunikacji z lokalną społecznością.

SYTUACJA INSTYTUCJI W KONTEKŚCIE COVID-19

57.   Rok 2022 to kolejny rok szczególnych warunków funkcjonowania w kontekście pandemii COVID- 19. Jakie były najważniejsze działania podjęte przez Instytucję, aby realizować jej cele?
Zadbano o bezpieczeństwo pracowników i użytkowników (środki ochrony osobistej dla pracowników: maseczki, środki do dezynfekcji ). Zapewniło większą dostępność do zbiorów dla mieszkańców, zwiększono limit wypożyczanych zbiorów oraz wydłużono czas ich zwrotu.

UCHODŹCY - NOWI MIESZKAŃCY WROCŁAWIA

W wyniku agresji rosyjskiej - od 24 lutego 2022 roku - rozpoczął się masowy napływ uchodźców wojennych do Polski - w tym do Wrocławia. Wg różnych szacunków gościmy w naszym mieście nawet ponad 200 tys. uchodźców – głównie kobiet i dzieci. Razem z przybyłymi wcześniej ekspatami tworzą oni liczącą się zbiorowość nowych mieszkańców Wrocławia. W pomoc, jak też po prostu w kreowanie dla nich oferty, angażowało i angażuje się wiele wrocławskich instytucji i organizacji.

58.   Czy w związku z wojną w Ukrainie instytucja angażowała się w udzielanie pomocy i wsparcia obywatelom Ukrainy?
Tak - w jaki sposób? –
włączenie się MBP w działania pomocowe dla Ukrainy: zakup zbiorów ukraińskojęzycznych do biblioteki; utworzenie w pierwszym okresie po wybuchu wojny świetlicy w filii nr 12 na Dworcu; udostępnienie przestrzeni w Filii nr 18 do wyplatania siatek maskujących; nauka języka polskiego dla Ukraińców w filiach, organizacja „licznych” wydarzeń integracyjnych np. „Fama Ukrainie”, realizacja projektu i otrzymanie dofinansowania z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”. Celem projektu jest zapewnienie wsparcia dzieciom i młodzieży przybyłym do Polski z Ukrainy w kontynuacji nauki w ukraińskiej szkole, a także w adaptacji do polskiej szkoły, korzystaniu z różnych form zajęć rozwojowych w bibliotekach oraz nauce języka polskiego i integracji z młodymi Polkami i Polakami. Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International.

59.   Czy instytucja dostosowała/rozszerzyła swoją ofertę/profil działalności uwzględniając potrzeby nowych mieszkańców Wrocławia?
Tak - w jaki sposób? –
Docieranie do nowych grup odbiorców, w tym przybywających do Wrocławia Ukraińców; poszerzenie grona odbiorców o osoby ze szczególnymi potrzebami:

  • włączenie się MBP w działania pomocowe dla Ukrainy: realizacja projektu i otrzymanie dofinansowania z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”.
  • organizacja w ramach projektu „Wyspa Książka – kierunek Północ” Międzynarodowego seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek ”Wyspa Książka”,
  • projekt w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 pt. „Jak się żyło w dawnym Wrocławiu…”
  •  współorganizacja z Fundacją Czas Dzieci Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki
  • Widzenia opisano wcześniej- punkt 14

60.   Jakimi innymi uwagami i spostrzeżeniami w kontekście swojej działalności chcielibyście się Państwo podzielić?
nie dotyczy

61.   Oświadczam, że podane w kwestionariuszu informacje są zgodne z faktami i najlepszą wiedzą dostępną w Instytucji. Wszystkie informacje zostały zebrane i przedstawione za wiedzą i zgodą dyrekcji Instytucji
Emilia Kubacka – zastępczyni dyrektorki ds. merytorycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu; e-mail : ekubacka@biblioteka.wroc.pl

62.   Dane osobowe

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez GMINA WROCŁAW, z siedzibą przy pl. Nowy Targ 1-8, kod pocztowy 50-141 w Wrocław dla potrzeb niezbędnych do przeprowadzenia badań oraz analizy wyników tych badań, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Przyjmuję do wiadomości, że wyrażona przeze mnie zgoda może być wycofana w każdej chwili.

Metadane

Data publikacji : 16.03.2023
Data modyfikacji : 16.03.2023
Podmiot udostępniający informację:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Anna Janus
Osoba udostępniająca informację:
Marta Gieruń
Osoba modyfikująca informację:
Marta Gieruń

Opcje strony

do góry