Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

Sprawozdanie za 2020 rok

Roczne sprawozdanie Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu-2020 rok

Profil instytucji

  1. Nazwa instytucji: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
  2. Formalny profil działalności Instytucji - zgodnie z art. 2 Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej: biblioteka
  3. Główny profil działalności Instytucji: literatura
  4. Obszary tematyczne, w których Instytucja prowadziła działalność:
    1. Edukacja kulturalna
    2. Animacja kultury
    3. Inicjowanie aktywności społecznej
    4. Generowanie dostępu do wiedzy
    5. Działalność wystawiennicza i ekspozycyjna
    6. Promocja czytelnictwa
  5. Wiodące w 2020 roku obszary tematyczne:
    1. Edukacja kulturalna
    2. Generowanie dostępu do wiedzy (kursy, szkolenia, wypożyczanie zbiorów)
    3. Promocja czytelnictwa
  6. Stałe miejsca realizacji działalności Instytucji we Wrocławiu:
    1. Główna siedziba: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu; ul. Sztabowa 98; 53-310 Wrocław
    2. Sieć 39 filii bibliotecznych oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA i MultiCentrum obejmuje cały Wrocław i jest połączona zintegrowanym systemem bibliotecznym ALEPH, umożliwiającym przeszukiwanie zasobów biblioteki w jednym katalogu
  7. Liczba pracowników w przeliczeniu na etaty oraz liczba osób współpracujących z Instytucją na podstawie umów cywilnoprawnych – ponawianych minimum dwukrotnie lub trwających dłużej niż 3 miesiące.
    1. Pracownicy etatowi - liczba osób: 186
    2. Pracownicy etatowi - liczba etatów: 181,75
    3. Współpracownicy pozaetatowi w tym prowadzący działalność gospodarczą w instytucji (w okresie min. 3 m-cy w tym umowy ponawiane - chodzi o osoby stanowiące część potencjału organizacyjnego instytucji) - liczba osób: 29
  8. Liczba wolontariuszy zaangażowanych w pracę Instytucji: 100
  9. Struktura budżetu Instytucji w roku 2020 ze względu na źródła finansowania (wg stanu na 31.12.2020):
    1. Dotacja podstawowa instytucji (w tym miejska): 88 %
    2. Dotacje celowe: 1,5 %
    3. Środki z krajowych programów grantowych: 1,5 %
    4. Przychody z działalności (z biletów, wynajmów, inne): 6%
    5. Pozostałe: 3%
  10. Całkowity budżet Instytucji w zł: 18 081 753,12
  11. Zgromadzone środki własne Instytucji do swobodnej dyspozycji (nadwyżka pozostająca na koncie instytucji): 428 562,94 zł
  12. Wysokość funduszu rezerwowego w dyspozycji Instytucji: nie jest tworzony
  13. Kanały komunikacji,  którymi posługuje się Instytucja:
    1. Strona główna MBP we Wrocławiu. Liczba unikalnych użytkowników - 274 331
    2. Strona Centrum Biblioteczno-Kulturalnego FAMA; liczba unikalnych użytkowników -  17 881
    3. Profil MBP na Facebooku - 6508 polubień
    4. Newsletter MBP; liczba subskrybentów - 4 392
    5. Pozostałe komunikatory :

Opis działań

  1. Najważniejsze zrealizowane cele MBP we Wrocławiu w 2020 r.:
    1. Docieranie do nowych grup odbiorców
      • otwarcie 1 września 2020 r. nowej filii nr 14 na Jagodnie. Aktywnie z filii skorzystało 1 210 mieszkańców osiedla, wypożyczając 12 439 zbiorów
      • realizacja projektów on-line
    2. Zapewnienie dostępu do literatury i utrzymanie kontaktu z użytkownikami ( ze względu na pandemię i lockdown)
      • umożliwienie korzystania z 97 590 książek w postaci elektronicznej na platformach: LEGIMI, EBSCO eBook Public Library, IBUK Libra.
      • Umożliwienie nauki 30 języków obcych na różnych poziomach, w tym angielskiego, japońskiego, arabskiego na platformie Rosetta Stone. Wprowadzono tę usługę tuż po zamknięciu bibliotek decyzją rządu. W okresie od momentu opublikowania do 31.12.20 stronę odwiedzono aż 20 724 razy, świadczy to o potrzebie czytelniczej wrocławian dostępu do elektronicznej wersji literatury.
    3. Podnoszenie kompetencji cyfrowych pracowników MBP
      • w ramach projektu Cybermistrz (projekt realizowany w ramach Programu operacyjnego Polska Cyfrowa, lider: Fundacja Inicjowania Rozwoju społecznego, partner Ośrodek Postaw Twórczych); doposażenie w sprzęt m.in. laptopy, tablety
      • w ramach projektu Amazon STEAM KINDLOTEKA ( projekt firmy Amazon obejmujący wyposażenie w sprzęt, utworzenie, utrzymanie i rozwój pracowni edukacyjnej oferującej bezpłatne warsztaty z zakresu STEM, technologii, robotyki, kodowania i popularyzacji czytelnictwa). Multicentrum, ul Powstańców Śl. 210
    4. Przygotowanie instytucji (nowa strona www, szkolenia pracowników) do zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami zgodnie z ustawą z 19 lipca 2019 r.
      • uruchomienie nowej strony MBP i CBK FAMA  - 6 lipca 2020 r. responsywnej i zgodnej z określonymi w ustawie o dostępności wymaganiami WCAG 2.1;
      • wyznaczenie koordynatora dostępności,
      • udział pracowników instytucji w szkoleniach z zakresu: dostępności cyfrowej - przygotowywania materiału na stronę i do mediów społecznościowych, przygotowywania oferty instytucji z uwzględnieniem osób ze szczególnymi potrzebami.
  2. Kluczowe działania, wydarzenia, projekty
    1. Działania on-line:
      • Feminatywa Polsko-Ukraińska - festiwal literacki. Polki i Ukrainki – pisarki, artystki, intelektualistki i aktywistki dyskutowały ze sobą o literaturze i o tym, czy może ona pomóc nam w oswajaniu nowego kształtu świata po pandemii. Zrealizowano 6 spotkań w formule kilkuosobowych paneli dyskusyjnych z udziałem moderatorki. Nagrania realizowane w studiu w Klubie Proza WDL. Udało się stworzyć nowe wydarzenie literackie o wysokiej jakości, o czym świadczą zasięgi oglądalności (50 558 wyświetleń – stan na 31.12.2020 r.), a także angażowanie się we wsparcie medialne podmiotów, takich jak Krytyka Polityczna czy radio TOK FM. Wsparcie organizacyjne przy tworzeniu kolejnej edycji zadeklarowały ukraińskie instytucje kultury – PEN Club Ukraina, Lwowski Instytut Strategii Kultury. Projekt dofinansowano ze środków MKiDN.
      • Skarpetki Tyrmanda cykl wydarzeń dotyczących Leopolda Tyrmanda, patrona 2020 roku. W skład projektu wchodzą spotkania autorskie online ( m.in. Marcelem Woźniakiem - autorem „Biografii Leopolda Tyrmanda;  Moja śmierć będzie taka, jak moje życie” czy Mikołajem Łozińskim, autorem „Stramera”), czytanie opowiadania Tyrmanda oraz mobilna gra miejska. Tematy poruszane podczas spotkań są aktualne zarówno dla pokolenia Tyrmanda, jak i dla współczesnej młodzieży. Tym, co łączy te generacje, jest chęć bronienia swojej niezależności intelektualnej. Projekt dofinansowano ze środków MKiDN.
      • Dom kultury w kapciach - ponad 30 filmów edukacyjnych umożliwiających odbiorcom zdalne lekcje i pogłębianie wiedzy z zakresu: tańca współczesnego, szycia i projektowania ubioru, plastyki, nauki śpiewu, nauki żonglowania, cyrkowej pracy z hula hop, rozwijania sensomotoryki wśród najmłodszych dzieci, nauki gry na gitarze i pianinie. Projekt dofinansowano ze środków MKiDN.
      • Bajeczki z główeczki -  Interaktywne zabawy literackie dla dzieci z rodzicami w ramach Klubu Rodzica MBP we Wrocławiu.
      • Wirtualne Muzea Wrocławia na Nocy Innowacji w ramach Festiwalu Cyfryzacji. Podczas wirtualnej ścieżki ” ZEGARY SŁONECZNE, LUNETY I GLOBUSY” można było zobaczyć zdigitalizowane eksponaty Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i Muzeum Politechniki Wrocławskiej oraz wziąć udział w warsztacie.
      • Podchody literackie on-line – MBP we Wrocławiu otrzymało wyróżnienie w Konkursie SBP na najciekawsze wydarzenie dla młodych czytelników, organizowane online, w ramach Tygodnia Bibliotek 8 – 15 maja 2020.
      • Wrocławski Codziennik Ilustrowany. Zaprosiliśmy do współpracy uznanych ilustratorów i ilustratorki książek, którzy stworzyli 30 wyjątkowych „kart z kalendarza”, na każdy dzień czerwca. Poprzez formę graficzną i lapidarny, słowny komentarz obrazujący jakiś aspekt bieżącej rzeczywistości społecznej, stanowiły autorską wypowiedź, która pobudzała do refleksji.
      • Równoleżnik Zero On-line. 16- 18.10.2020 r. transmisje live spotkań z Patrycją Szcześniak i Pauliną Dmuchowską, Polkami które od kilku lat mieszkają w Chile i Kolumbii i pomagają poznawać je innym. 18.10.2020 r. ZOO Wrocław i MBP przygotowały filmowe spotkanie ze zwierzętami Ameryki Południowej.
      • Emocje. Autorki:  Aleksandra Mroczko, Natalia Caban, Gabriela Wojnarowska – psycholożki, trenerki - przygotowały materiał filmowy dotyczący ważnych aspektów z obszaru inteligencji emocjonalnej dzieci i młodzieży w obecnym czasie – okresu pandemii COVID-19. W ramach spotkań dla dzieci słuchacze mieli okazję przyswoić sobie wiedzę o tym, czym jest koronawirus, skąd niepokój, zamieszanie, ograniczenia. Cykl dla młodzieży dotyczył trudnych zmian zachodzących w naszej rzeczywistości: braku kontaktów z przyjaciółmi, zdalnej nauki, monotonii w domu.
      • Gry mobilne. Domowe wersje gier miejskich. „Na zdrowie” zwraca uwagę na zasady dbania o higienę  i bezpieczne funkcjonowanie w społeczeństwie. „Filcowy króliczek” to zabawa skierowana do najmłodszych, „Jaką pisanką jesteś?” to rozrywka na czas Wielkanocy, natomiast „Zemsta Strzygi” jest stacjonarną wersją gry, która toczyła się już na ulicach naszego miasta. Gry były promowane w formie wydarzeń na Facebooku. Każde z nich zdobyło zasięg ok. 5 tysięcy osób.
      • Działania edukacyjne Centrum Innowacji PRZEJŚCIE w partnerstwie z edukatorami. Realizacja warsztatów z zakresu programowania na platformach umożliwiających efektywne uczenie się i praktyczne wykorzystanie zdobytych umiejętności.
      • Wrocław na językach świata - 22 wolontariuszy i 30 uczniów przeprowadziło 300 konwersacji językowych.
      • Language Cafe. Zajęcia stacjonarne odbywały się w semestrze październik 2019 - styczeń 2020. Uczestników 462. Zajęcia online w semestrze październik 2020 – grudzień 2020. Uczestników 275.
    2. Działania stacjonarne:
    3. Wakacje- książka – sport - oferta działań na lato:
    4. Letni pięciobój czytelniczy czyli 5 zadań do wykonania w 5 tygodni:,
    5. Wakacyjne Wyzwanie Czytelnicze to zabawa dla miłośników czytania i nie tylko. W akcji może wziąć udział każde dziecko, które samodzielnie czyta do lat 12.
    6. Famowy Plac Zabaw – plac z animacjami i zabawami dla dzieci w formie otwartej, bez konieczności wcześniejszego zgłaszania się chętnych.
    7. Cyrkowa niespodzianka. Artyści występowali w trzech podwórkach osiedlowych na Psim Polu, a widzowie oglądali ich z balkonów mieszkań lub z bezpiecznego dystansu pod swoimi domami.
    8. Mosty zamiast murów – odpowiedź na potrzebę wsparcia psychologicznego dla osób, które borykają się z problemami w nowej trudnej rzeczywistości. Klub Rodzica zaprosił do współpracy zawodowych psychologów i terapeutów,  którzy prowadzili bezpłatne konsultacje na terenie wrocławskich bibliotek. Odbiorcami mogły być zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i wrocławskie rodziny. W ciągu jednego miesiąca – do czasu wprowadzenia lockdownu, zorganizowano 55 spotkań stacjonarnych, w których uczestniczyło w sumie 1.176 osób (w tym 594 dzieci).
  3. Najbardziej znaczące działania
    1. Zapewnienie dostępu do literatury w czasie zamknięcia bibliotek poprzez umożliwienie korzystania z 97 590 książek w postaci elektronicznej na platformach: LEGIMI, EBSCO eBook Public Library, IBUK Libra.
    2. Feminatywa Polsko-Ukraińska nowe wydarzenie literackie – nowe grupy odbiorców.
    3. Mosty zamiast murów – realne wsparcie dla wrocławian w ramach Klubów Rodzica.
  4. Podnoszenie kompetencji cyfrowych pracowników MBP:
    1. Szkolenie pracowników z kompetencji cyfrowych w ramach projektu Cybermistrz (projekt realizowany w ramach Programu operacyjnego Polska Cyfrowa, lider: Fundacja Inicjowania Rozwoju społecznego, partner Ośrodek Postaw Twórczych); doposażenie w sprzęt m.in. laptopy, tablety
    2. Szkolenie pracowników w ramach projektu Amazon STEAM KINDLOTEKA ( projekt firmy Amazon obejmujący wyposażenie w sprzęt, utworzenie, utrzymanie i rozwój pracowni edukacyjnej oferującej bezpłatne warsztaty z zakresu STEM, technologii, robotyki, kodowania i popularyzacji czytelnictwa). Multicentrum, ul Powstańców Śl.
  5. Zbiory pozyskane w 2020 roku dla 39 filii MBP:
    1. Książki: kupno - 46 636 egzemplarzy o wartości : 1 091 174,62; dary 16 439 egzemplarzy o wartości 294 603,60
    2. Zbiory specjalne ( audiobooki, filmy, muzyka, multimedia edukacyjne, gry planszowe): Kupno - 5 009 egzemplarzy o wartości:  118 561,36; dary: 611 egzemplarzy o wartości: 12 006,75
    3. Kolekcja literatury fantastycznej przekazana przez Stowarzyszenie Wratislavia Fantastica licząca ok. 11.000 woluminów -  obecnie wpisywana do katalogu i przygotowywana do udostępnienia w filii nr 22 przy ul. Chociebuskiej.
  6. Działania podjęte na rzecz przeciwdziałania skutkom katastrofy klimatycznej:
    1. Udział w projekcie C-Change - kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu:
    2. Udział pracownika w wyjeździe szkoleniowym w ramach projektu, przygotowanie i realizacja szkoleń C-Change dotyczących śladu węglowego i wodnego dla instytucji kultury biorących udział w projekcie;
    3. Pozyskanie dofinansowania na realizację projektu Eko-budowanie – czyli zrób to sam i realizacja projektu.
    4. Powtórne wykorzystywanie materiałów bibliotecznych: zniszczone regały – do projektu Eko-budowanie; zniszczone ubytkowane  książki – wspólna akcja z Departamentem Zrównoważonego Rozwoju – przekazanie książek potrzebującym.
    5. Ograniczenie drukowania materiałów graficznych ( plakatów, ulotek) i informowanie/ zachęcanie czytelników – akcja – zapamiętaj lub sfotografuj
  7. Najważniejsze bariery i przeszkody w działalności Instytucji w 2020 roku
    1. Brak poczucia bezpieczeństwa pracowników w sytuacji pandemii.
    2. Brak procedur funkcjonowania instytucji kultury (szczególnie bibliotek) w warunkach pandemii; Decyzje o otwarciu/ zamknięciu instytucji ogłaszane niemal z dnia na dzień wprowadzały chaos w komunikacji z odbiorcami, wymuszały przystosowanie się do podejmowania decyzji i pracy w warunkach permanentnych zmian.
    3. Brak możliwości organizacji wydarzeń stacjonarnych wpłynął na zmianę roli bibliotek dla swoich odbiorców. Z fizycznego miejsca przebywania / spędzania czasu, uczenia się i rozwijania pasji musiały stać się miejscami udostępniania zbiorów, wirtualną przestrzenią dla wydarzeń literackich, miejscem wirtualnych kontaktów z czytelnikami i przenieść część działalności do przestrzeni miejskiej.
  8. Przestrzenie (poza stałymi miejscami lokalowymi wskazanymi w pkt. 6), w których instytucja prowadziła swoje działania?
    1. Cyrkowa Niespodzianka Dla Dzieci – podwórka na Psim Polu- zabawy podczas kilku podwórkowych występów cyrkowych w wykonaniu żonglera Adama Banacha, klauna Huberta Żórawskiego, akrobatów Jacka Marksa, Pawła Patera oraz Pawła Adamusa z grupy Everest Production. Miejsce i czas występów pozostały wielką zagadką. Artyści występowali w trzech podwórkach osiedlowych na Psim Polu, a widzowie oglądali ich z balkonów mieszkań lub z bezpiecznego dystansu pod swoimi domami.      
    2. Famowy Plac Zabaw - za Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA, ul. Krzywoustego, na betonowym podwórku i zielonym skwerku.   
    3. Wycieczka piesza  Ostrów Tumski, Katedra, Most Tumski ,Wyspa Piaskowa, Hala Targowa, Most Uniwersytecki , kościół św. Elżbiety – przemierzając miasto poszukiwano miejsc związanych z twórczością  pisarzy wrocławskich m.in. Malwiny Ferenz, Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Jolanty Marii Kalety, Nadii Szagdaj, Marka Krajewskiego, Mieczysława Gorzki.
    4. Rodzinna wycieczka rowerowa od skweru koło pomnika Piłka skrzyżowanie ulic Milenijna i Lotnicza do Biblioteki (Filia nr 7), gdzie odbyło się przed lokalem biblioteki spotkanie z pisarzami: Mieczysławem Gorzką, Jolantą Marią Kaletą, Nadią Szagdaj i Malwiną Ferenz. Wycieczkę zakończono na Zamku w Leśnicy     
    5. Borek – gra w zielone na spacerze i rowerze           
    6. Gra terenowa na terenie parku Południowego oraz ulicy Powstańców Śl. Rozpoczęcie i zakończenie gry przed filią 44.
    7. Gry miejskie – inspirowane literaturą mobilne gry w aplikacji ActionTrack dla dzieci  i dorosłych.
  9. Nagrody i wyróżnienia otrzymane w 2020 roku:
    1. II nagroda w Ogólnopolskim  Konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Mistrz Promocji Czytelnictwa 2019
    2. Podchody Literackie online - Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na najciekawsze wydarzenie dla młodych czytelników organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2020

Odbiorcy instytucji

  1. Typowe grupy odbiorców Instytucji w danym roku:
    1. Dzieci
    2. Młodzież
    3. Dorośli
    4. Seniorzy/ seniorzy zależni
    5. Rodziny z dziećmi
    6. Mieszkańcy dzielnicy
    7. Mieszkańcy Wrocławia
  2. Priorytetowe grupy odbiorców:
    1. Dzieci
    2. Młodzież
    3. Seniorzy
    4. Mieszkańcy Wrocławia
  3. Grupa docelowa instytucji (wg. kategorii segmentacji wrocławskich uczestników kultury użytych w badaniu Smartscope): konsumenci kultury instytucjonalnej
  4. Odbiorcy  w liczbach wg stanu na 31.12.2020.
    1. Uczestnicy czynni działań edukacyjnych/artystycznych/warsztatowych: 28 102
    2. Czytelnicy (wypożyczający książki): 110 160
    3. Korzystający z zasobów na miejscu: 31 909
  5. Nota metodologiczna – liczba odbiorców.
    1. Uczestnicy czynni działań edukacyjnych/artystycznych/warsztatowych – dane ze sprawozdań  działalności filii ( m.in. listy obecności)
    2. Czytelnicy (wypożyczający książki)  - aktywni użytkownicy sieci 39 filii MBP ( raport z systemu obsługi użytkowników ALEPH)
    3. Uczestnicy wydarzeń w sieci (liczba odwiedzających)  dane łączne ze stron internetowych i mediów społecznościowych.
    4. W wyświetleniach artykułu na stronie WWW dane pobrano z raportu Google Analytics strony www.biblioteka.wroc.pl za okres 01.01.2020-31.12.2020. W wyświetleniach na Facebooku dane pobrano ze statystyk danych postów lub wyświetleń video. W przypadku wyświetleń na YouTube dane pobrano z raportów YouTube konta MBP we Wrocławiu. W przypadku projektów długoterminowych (Wrocławski Codziennik Ilustrowany, Literacki Kalendarz Adwentowy, Wakacje - Książka - Sport) i ich wyświetleń na Facebooku, wzięto pod uwagę po 3 posty z największymi zasięgami. W przypadku gier mobilnych liczba graczy pobrana z platformy ActionTrack (na której rejestrują się wszyscy gracze).
    5. Korzystający z zasobów na miejscu - dane ze sprawozdań  działalności filii

Wydarzenia

  1. Wydarzenia w liczbach wg stanu na 31.12.2020.
    1. Działania edukacyjne/artystyczne/warsztaty [liczba=suma wydarzeń]:1 593
    2. Festiwale [liczba=suma wydarzeń]: 2
    3. Spektakle, koncerty: 5           
    4. Wydarzenia w sieci [liczba wyświetleń dla wszystkich kanałów wydarzenia]: 130
    5. Wystawy [liczba=suma wydarzeń]:63
  2. Pozostałe wydarzenia w liczbach wg stanu na 31.12.2020.
    1. Projekcje filmowe i multimedialne : 11; liczba widzów : 786
    2. Działania edukacyjne/artystyczne/warsztaty - dane ze sprawozdań  działalności filii dla GUS ( m.in. listy obecności)
    3. Festiwale - dane ze sprawozdań  działalności filii dla GUS
    4. Spektakle, koncerty- dane ze sprawozdań  działalności filii dla GUS
    5. Wydarzenia w sieci [liczba wyświetleń dla wszystkich kanałów wydarzenia] - dane ze sprawozdań  działalności filii dla GUS
    6. Wystawy [liczba=suma wydarzeń] - dane ze sprawozdań  działalności filii dla GUS
    7. Projekcje filmowe i multimedialne – dane CBK FAMA ze sprawozdania
  3. Działania podtrzymujące zainteresowanie odbiorców ofertą MBP:
    1. Działania w obszarze promocji nowości wydawniczych, ważnych wydarzeń literackich międzynarodowych( Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich), ogólnopolskich ( Mała Książka- Wielki Człowiek, Narodowe Czytanie, Tydzień Bibliotek) i lokalnych ( m.in. Wrocławski Codziennik Ilustrowany – wsparcie wrocławskich ilustratorów, autorów i wydawców, informacja i promocja, akcje w mediach społecznościowych – wyzwania czytelnicze, Europejska Noc Literatury – rzecznictwo i informacja gdzie można wypożyczyć literaturę autorów czytanych podczas ENL)
    2. Realizacja gier miejskich dla różnych grup wiekowych inspirowanych literaturą dostępnych on-line i do zagrania w przestrzeni miejskiej
    3. Realizacja festiwali literackich, interdyscyplinarnych wydarzeń, spotkań autorskich (m.in. Feminatywa Polsko-Ukraińska, Skarpetki Tyrmanda, Spotkania on-line w ramach DKK, Literackie podchody on-line)
    4. Realizacja działań angażujących najmłodszych odbiorców i ich opiekunów ( Bajeczki z główeczki, Literacki Kalendarz Adwentowy)
    5. Interdyscyplinarne działania w obszarze nowych technologii łączące technologię z literaturą i sztuką ( m.in. projekty: Wirtualne Muzea Wrocławia; OMN-NET Wirtualny Ogród Muzyczny)
    6. Szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe mieszkańców Wrocławia ( CYBER MISTRZ, Szkolenia CI PRZEJŚCIE)

Dostępność instytucji

  1. Obszary, w których Instytucja rozwija swoją dostępność:
    1. dostępność ekonomiczna
    2. dostępność architektonicznej
    3. dostępność mentalno-kompetencyjna
    4. dostępność informacyjno-komunikacyjna
    5. dostępność cyfrowa
  2. Konkretne działania, które zostały podjęte w celu zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami:
    1. dostępność ekonomiczna: Oferta MBP (poza warsztatami w CI Przejście i MultiCentrum) jest  bezpłatna dla wszystkich
    2. dostępność architektoniczna: Szczegółowe informacje o dostępności architektonicznej wszystkich filii opublikowane zostały na stronie www MBP w deklaracji dostępności. Fundacja Polska Bez Barier przeprowadziła badania dotyczące dostępności kilku naszych obiektów dla osób z niepełnosprawnościami, jej zalecenia są sukcesywnie wdrażane.
    3. dostępność mentalno-kompetencyjna: Pracownicy MBP uczestniczyli w licznych szkoleniach dotyczących dostępności cyfrowej i komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami organizowanymi, m.in.  przez Ministerstwo Cyfryzacji, Fundację Katarynka, Fundacje Kultury BEZ BARIER.
    4. dostępność informacyjno-komunikacyjna: FB, strona internetowa, Newsletter, BIP prowadzone są zgodnie z wymogami dostępności.
  • Na PJM tłumaczone były: Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza
  • Równoleżnik Zero- zaproszenie i transmisje imprez organizowanych online spotkań z Kolumbii i Chile
  • Feminatywa Polsko-Ukraińska
  • Zaproszenie na konsultacje Mosty zamiast murów: rozmowy z psychologiem w czasie pandemii” e.

          e. dostępność cyfrowa:

  • Udostępniona została nowa strona internetowa MBP dostosowana  do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
  • Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych takich jak np. Window-Eyes, JAWS czy NVDA. Pełna obsługa serwisu jest możliwa zarówno przy pomocy samej klawiatury jak i myszki.
  • Multimedia, które zostały opublikowane po 23 września 2020 r. spełniają wymagania dostępności standardu WCAG 2.1 AA.
  • Redaktorzy strony uczestniczyli w licznych szkoleniach dotyczących dostępności cyfrowej
  • W filiach MBP prowadzono kursy komputerowe dla seniorów, realizowany b projekt Wrocławski Wolontariusz IT.
  • Zapisy spotkań autorskich Dyskusyjnych Klubów Książki dostępne są na YOU Tube i FB i posiadają napisy
  • przygotowanie i publikacja deklaracji dostępności uwzględniającej opis dostępności architektonicznej 39 filii MBP , CBK FAMY i Multicentrum;
  • wyznaczenie koordynatora dostępności;
  • usunięcie profili filii na FB, które są niedostępne i publikacja dostępnych treści na utrzymanych profilach

Zasoby materialne i ludzkie

  1. Tematy szkoleń dla pracowników:
    1. Kompetencje z zakresu tworzenia dostępnych zgodnie ze standardem WCAG. 2.1 treści na stronę internetową:
    2. Kompetencje cyfrowe w 5 blokach tematycznych: bezpieczeństwo, informacja, komunikacja, tworzenie treści, rozwiązywanie problemów w ramach projektu Cyber mistrz
    3. Kompetencje z zakresu promocji czytelnictwa- udział w szkoleniach organizowanych przez stowarzyszenia, instytucje i organizacje działające w obszarze książki i czytelnictwa
    4. Wartość szkoleń i literatury fachowej dla pracowników: 5 982,45
    5. Nowe zasoby materialne: 
    6. Środki inwestycyjne 560 000: wyposażenie filii nr 14 – Jagodno 226 281,35
    7. Zakup licencji programu ALEPH wraz serwisem i multi wyszukiwarką PRIMO 240 587,99 ; zakup nowego sprzętu komputerowego systemy zabezpieczeń 93 130,66
    8. Remonty i konserwacje bieżące filii bibliotecznych 166 810,64     
  2. Nowe zasoby materialne:
    1. Środki inwestycyjne 560 000:
    2. wyposażenie Filii nr 14 – Jagodno 226 281,35
    3. Zakup licencji programu ALEPH wraz serwisem i multi wyszukiwarką PRIMO 240 587,99 
    4. zakup nowego sprzętu komputerowego systemy zabezpieczeń 93 130,66
    5. Remonty i konserwacje bieżące filii bibliotecznych 166 810,64
  3. Pozyskane w roku 2020 granty (na realizację projektów)
    1. MKiDN – zakup nowości  wydawniczych 200 000 ;
    2. Dom kultury w kapciach; Program: Kultura w Sieci. Narodowe Centrum Kultury - 19 000 zł
    3. Skarpetki Tyrmanda; Program: Promocja czytelnictwa. Instytut Książki - 18 000 zł
    4. Feminatywa Polsko-Ukraińska. Przestrzeń dialogu kobiet na wirtualno-kulturalnej mapie Wrocławia; Program: Promocja Czytelnictwa. Instytut Książki - 28 500 ;
    5. Eko-budowanie – czyli zrób to sam. Konkurs C-Change – kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu. Gmina Wrocław - 5 000;
    6. Suma ogółem: 270 500 zł

Współpraca i partnerstwa

  1. Instytucje kultury, z którymi podjęto współpracę w ciągu ostatniego roku:
    1. Instytut Książki, Ośrodek Postaw Twórczych, CAPITOL, WCI, WCRS, Strefa Kultury Wrocław, Wrocławskie Centrum Seniora, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Kino Nowe Horyzonty, Teatr Współczesny we Wrocławiu, Teatr Lalek we Wrocławiu
  2. Zakres współpracy:
    1. Instytut Książki – ogólnopolska akcja Mała Książka – Wielki Człowiek
    2. Ośrodek Postaw Twórczych – realizacja projektu CyberMistrz
    3. CAPITOL – Czytanie na Dywanie
    4. WCI – Wrocław na językach świata
    5. WCRS – Wyprawka Wrocławska, dystrybucja Wrocławskich Kart Seniora
    6. Strefa Kultury Wrocław – Mikrogranty
    7. Muzeum Pana Tadeusza - współpraca merytoryczna: Literacki Kalendarz Adwentowy
    8. Muzeum Narodowe we Wrocławiu - współpraca merytoryczna: Literacki Kalendarz Adwentowy
    9. Kino Nowe Horyzonty - współpraca podczas festiwali filmowych kierowanych do dzieci
    10. Teatr Współczesny we Wrocławiu- współpraca oparta na rzecznictwie / promocja
    11. Teatr Lalek we Wrocławiu - współpraca oparta na rzecznictwie / promocja
  3. Organizacje pozarządowe, placówki oświatowe, rady osiedli, CAL-e, z którymi MBP współpracowała w ciągu ostatniego roku:
  1. Organizacje: Fundacja Go N' Act, Stowarzyszenie Liga Niezwykłych Umysłów, Stowarzyszenie CoderCrew, CoderDojo, Roboklocki, CoSpher, Girls in Tech – Poland, Fundacja Collect, Stowarzyszenie Żółty Parasol, Stowarzyszenie „Iskierka”, Stowarzyszenie Studenckie Wiggor, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Śląskim Towarzystwem Genealogicznym, Stowarzyszenie Ludzi Wieku Senioralnego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,  ul. Nowowiejska 29 i 102, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Fundacja Omniveda, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Zespół Pracy Socjalnej Nr 5, Stowarzyszenie Klub Koloseum, Gabinet Edukacyjno -  Terapeutyczny TU Du, Teatrzyk Dwie Dorotki, Serce Szczepina, Fundacja Opieka i Troska, Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjne „Ostoja”, Stowarzyszenie „Druga Runda”, , Klub Seniora i Świetlica Środowiskowa w Lipie Piotrowskiej, Młodzieżowe Centrum Sportu, Dom Kultury ANIMA, „Rodzinkowo” Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologiczno-Pedagogicznego, Turystyczny Klub Seniora Pani Jadwigi Spychalskiej, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Fundacja Aktywny Senior; Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3
  2. Rady Osiedli: Gądów-Popowice, Grabiszyn – Grabiszynek, Huby, Klecina, Krzyki – Partynice, Lipa Piotrowska, Maślice, Nowy Dwór, Ołbin, Ołtaszyn, Oporów, Psie Pole – Zawidawie,
  3. Placówki oświatowe: Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UW Policealne Studium Animatorów Kultury SKIBA, wrocławskie szkoły i przedszkola
  4. Współpraca poza Wrocławiem: SP Kiełczów, SP Mirków, Mini-Bambini Kiełczów, Wesoła Kraina Kiełczów, Happy Bees Mirków
  1. Partnerzy pozainstytucjonalni i nieformalne grupy, z którymi MBP współpracowała w ciągu ostatniego roku:
    1. animatorzy kultury  - m.in. w ramach projektu Bajeczki z Główeczki – cykl - oglądanie bajeczki Pani Teatrzyk, do której dzieci wymyślały zakończenie - Pani Klaudia Kąca-Jasic.
    2. Grupy - m.in. Grupa malarska Motyla Noga, Grupa studentów W barwy wzięci Akademii Sztuk Pięknych
    3. wrocławscy autorzy i ilustratorzy - m.in. w ramach projektu Wrocławski Codziennik Ilustrowany - 16-tu uznanych ilustratorów i ilustratorki książek, którzy stworzyli 30 niepowtarzalnych kart z kalendarza na każdy dzień czerwca.
  2. Partnerzy, których Instytucja pozyskała w 2020 roku:
    1. Chleboteka / wrocławskie piekarnie - współpraca: Wrocławski Codziennik Ilustrowany, Skarpetki Tyrmanda,
    2. Literacki Kalendarz Adwentowy
    3. Przedsiębiorstwo MPK we Wrocławiu - współpraca: Wrocławski Codziennik Ilustrowany
    4. WKS Śląsk Wrocław SA - współpraca: oferta wakacyjna Wakacje Książka Sport /promocja literatury, która promują wrocławscy sportowcy. Info o wakacyjnej akcji było widoczne na banerach stadionu podczas meczy.
    5. Era-Psyche - współpraca merytoryczna: Mosty zamiast murów /rozmowy indywidualne (doradztwo) czytelników z psychologiem podczas pandemii
    6. Etno Cafe / wrocławska firma- współpraca przy projektach: Walentynki 2020 / Literacki flirt; Festiwal Równoleżnik Zero 2020

Wizerunek i ocena pozycji w polu kultury

  1. Działania, których rezultaty umocniły jej pozycję w polu kultury:
    1. Zapewnienie dostępu do literatury w czasie zamknięcia bibliotek poprzez umożliwienie korzystania z 97 590 książek w postaci elektronicznej na platformach: LEGIMI, EBSCO eBook Public Library, IBUK Libra.
    2. Umożliwienie odbiorcom nauki 30 języków na platformie Rosetta Stone i dostęp do oferty różnych instytucji kultury on-line. Wprowadzono tę usługę tuż po zamknięciu bibliotek decyzją rządu – w momencie gdy czytelnicy bardzo tego potrzebowali. Pracownicy udostępniali kody do e-literatury również w weekendy, by zapewnić szybki i płynny dostęp wszystkim zainteresowanym. W okresie od momentu opublikowania do 31.12.20 stronę odwiedzono aż 20 724 razy. Jako instytucja poradziliśmy sobie z niespodziewaną i trudną sytuacją kryzysową oferując usługę w odpowiednim czasie.
    3. Zorganizowanie Feminatywy Polsko-Ukraińska - festiwalu literackiego online, który pracownicy CBK Fama przygotowali zamiast festiwalu Miesiąc Spotkań Autorskich, który z powodu koronawirusa nie mógł się odbyć. Festiwal otrzymał dofinansowanie z MKIDN w ramach funduszu Promocji czytelnictwa. Festiwal stworzył możliwość dyskusji na aktualne tematy ważne dla współczesnego świata kobietom – osobom mniej widocznym w polsko-ukraińskim dyskursie politycznym, społecznym i kulturalnym. Odbiorcy mieli szansę poznać opinie polskich i ukraińskich pisarek i intelektualistek na ważne aktualne kwestie takie jak wojna, migracja, władza w kontekście tworzonej przez nie literatury, życiowych doświadczeń i podejmowanych zawodowo aktywności. Rozmowy wniosły perspektywę kobiet do omawianych zagadnień i wprowadziły wątki dotychczas nieznane, marginalizowane lub tabuizowane. Nowe wydarzenie i nowe grupy odbiorców. Feminatywa Polsko-Ukraińska spotkała się z ogromnym entuzjazmem ze strony zapraszanych uczestniczek, a także odbiorców i odbiorczyń. Udało się stworzyć nowe wydarzenie literackie o wysokiej jakości kulturalnej, nie tylko na skalę Wrocławia, ale i Polski, o czym świadczą zasięgi oglądalności, a także chętne angażowanie się we wsparcie medialne podmiotów ogólnopolskich o ugruntowanej pozycji, takich jak Krytyka Polityczna czy radio TOK FM.

Sytuacja instytucji w kontekście covid-19

  1. Najważniejsze działania podjęte przez Instytucję, aby realizować cele pomimo pandemii:
    1. Bezpieczeństwo pracowników: część pracowała w trybie zdalnym, część w filiach; zakupiono środki ochrony osobistej dla pracowników (maseczki, środki do dezynfekcji, rękawiczki) Bezpieczeństwo użytkowników ( środki do dezynfekcji rąk, rękawiczki, przesłony z pleksi na stanowiska obsługi)
    2. Przygotowano procedury dotyczące funkcjonowania filii, obsługi użytkowników i dezynfekcji pomieszczeń zgodnie z rekomendacjami Biblioteki Narodowej i wytycznymi Ministerstwa Rozwoju dotyczącymi funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Wprowadzono kwarantannę zbiorów.
    3. Uzyskano pozytywne opinie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PSSE, ul. Kleczkowska 20, Wrocław), zatwierdzono i wdrożono procedury poprzez zarządzenia dyrektora i spotkania z kierownikami filii.
  2. Uwagi i spostrzeżenia:
    1. Fama włączyła się w wiele inicjatyw oddolnych mieszkańców Wrocławia, zwłaszcza z Psiego Pola, a także instytucji lokalnych i podmiotów prywatnych. CBK Fama udostępniała bezpłatnie sale na realizację przedsięwzięć, wspierała je promocyjnie i organizacyjnie m.in.: Pokazy i nauka gier planszowych, strategicznych i bitewnych współorganizowane ze sklepem Bolter; Działanie punktu informacyjnego dla migrantów i migrantek we współpracy z WroMigrant; Warsztaty i indywidualne konsultacje psychologiczne z Fundacją Daruma.

Sprawozdanie przygotowała Anna Janus – zastępca dyrektora ds. merytorycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, e-mail

 

Metadane

Data publikacji : 01.03.2021
Data modyfikacji : 01.03.2021
Podmiot udostępniający informację:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Anna Janus
Osoba udostępniająca informację:
Marta Gieruń
Osoba modyfikująca informację:
Marta Gieruń

Opcje strony

do góry